Možná už jste slyšeli fámy, že radnice obcí Krásný Les, Horní Řasnice a i Dolní Řasnice kývly na velmi nevýhodné podmínky větrného parku. Nebo se k vám dostaly drby, že jedna elektrárna vydělá desítky milionů korun ročně, zatímco k obcím půjdou jen drobné?

Nic z toho není pravda.

Společnost W.E.B, která Větrný park Řasnice připravuje, samozřejmě počítá s tím, že část financí půjde do rozpočtu obcí, v jejichž katastru budou větrníky energii vyrábět.

Kalkulaci postavila na REÁLNÝCH cenách elektřiny a na predikcích jejich vývoje.

Původní nabídka byla jasná – za každou elektrárnu, kterou má obec na svém území, půjde rok co rok do rozpočtu 400 tisíc korun – každá elektrárna v katastru by tak za 25 let přinesla obci 10 milionů korun, plus navíc navýšení o inflaci. 

Jenže to není všechno!

Přečtěte si kompletní informaci v přiloženém pdf dokumentu.

Větší finanční nezávislost obcí i peníze pro domácnosti

Jakmile se navíc po letošním šíleném výkyvu ceny elektřiny stabilizovaly, společnost W.E.B Větrná energie nabídku ještě vylepšila o bonusy. Ve chvíli, kdy výkupní cena elektřiny přesáhne 80 eur za megawatthodinu, dostane každá obec bonus z obratu a navrch ještě peníze do speciálního fondu pro domácnosti.

Co to v praxi znamená? Například když stoupne cena elektřiny na 100 eur za megawatthodinu, získá obec za každou elektrárnu o 93 800 korun více a do speciálního fondu pro domácnosti vloží W.E.B Větrná energie další více než 4 miliony korun.

A to už je velmi významný příspěvek do rozpočtu, natož v době, kdy se obce snaží být co nejvíce finančně samostatné.

Z prodané elektřiny se musí elektrárny také splatit

Ano, elektrárny pochopitelně vydělají více peněz, než jde do rozpočtu obcí. Nezapomínejte však, že firma W.E.B Větrná energie musí park nejprve postavit. A jedná se o investici v řádech miliard korun.

Už v současnosti společnost investuje do různých výzkumů a posudků, které stanovují, kde je nejvýhodnější větrníky rozmístit tak, aby elektrárny vyhověly všem velmi přísným limitům a byly pro obyvatele i přírodu bezpečné. Následně bude třeba investovat do samotných elektráren a souvisejících technologií, materiálů a stavby. Zaplatit je nutné i služby, například logistiku. Dobře víme, jak poslední dobou vše zdražuje. 

Peníze si žádá i správa každého větrníku a udržování techniky v dobrém stavu.

Tato částka se musí celá vrátit. Spolu s tím, že bude W.E.B každý rok platit MINIMÁLNĚ 3,6 milionů korun dotčeným obcím, bude trvat mnoho let, než park vyprodukuje tolik energie, aby se pokryly alespoň náklady na jeho vybudování. Teprve poté začne i vydělávat.

Rozhodně tedy není pravda, že firma z každého větrníku vydělá desítky milionů ročně, zatímco obce dostanou jen všimné. Obrat a zisk jsou zcela různé věci. Naopak, z velké investice, kterou W.E.B udělá, budou mít všechny tři obce významný, jistý a stabilní příjem už v letech, kdy bude firma celý park teprve pomalu splácet.