Lidem, kteří bydlí v blízkosti našich větrných elektráren, chceme být dobrými sousedy. To zároveň znamená, že splníme všechny závazky, na kterých se domluvíme. Řeč je mimo jiné o finančních odměnách pro obce a místní komunitu za každý větrník. Je snadné, ale zároveň velmi nezodpovědné slíbit desítky tisíc pro každý dům v obci každý rok, přitom se ale neohlížet na vývoj trhu s energiemi. Vysvětlíme si, proč.

Obcemi Horní Řasnice, Dolní Řasnice a Krásný Les se nesou zvěsti o konkurenčním projektu větrných elektráren, který slibuje odměnu v řádu desítek tisíc ročně na každý instalovaný elektroměr. 

Důvěřuj, ale prověřuj

„Jenže taková nabídka je už na první pohled naprosto nedosažitelná a nereálná. Při podrobnějších propočtech jsme zjistili, že jde o slib, který je závislý na přemrštěných cenách elektřiny, cenách, které atakují maxima z letošního léta a dokázaly by položit ekonomiku státu. My nechceme být druhými Bohemia Energy, kteří sice nalákají mnoho lidí na slibné částky, ale při sebemenším otřesu na trhu zkrachují. Nechceme zklamat obce a občany tím, že slíbíme vzdušné zámky, po kterých zůstane jen vítr v peněžence,“ vysvětluje svůj závazek vůči lidem na Frýdlantsku jednatelka společnosti W.E.B Větrná energie Michaela Lužová.

Jak jsme nabídku odměn pro obce počítali původně 

Počátek projektu Větrného parku Řasnice spadá tři roky do minulosti, kdy se ceny za výkup energie pohybovaly okolo 30 eur (750 Kč) za megawatthodinu. Dnes jsou ceny násobně až řádově vyšší. Ceny za technologie či stavební práce do dnešních dnů podstatně vzrostly podobně jako provozní náklady na pravidelnou údržbu elektráren. Stejně jako ve všech oblastech, i zde ceny za tři roky vystoupaly v průměru o vyšší desítky procent. Takže i když každou megawatthodinu prodá investor dráž, sám za všechno ostatní zaplatí podstatně více než v době vzniku projektu.

Aby byl jakýkoliv projekt životaschopný, musí investor počítat nejen s ročním obratem a provozními náklady, ale také s postupným umořením investičních nákladů.

„Propočítali jsme tehdy předpokládané množství ročně vyrobené elektřiny, výkupní ceny odhadli podle tehdy platných dlouhodobých trendů, započítali umoření investičních nákladů, připočetli marži a z rozdílu vypočítali, že nám pro obce zůstane okolo 400 tisíc za elektrárnu a rok. A s touto částkou jsme před třemi lety obce oslovili,“ vysvětluje Lužová.

Výkupní ceny vzrostly, teď klesají

Bylo by samozřejmě hezké, kdybychom mohli celý projekt, který se začne stavět nejdříve v roce 2026, propočítat podle cen elektřiny z doby jejich vrcholu v létě 2022, jako to poněkud manipulativně dělá konkurence. Tehdy sahaly výkupní ceny k 1000 eur (25000 Kč) za megawatthodinu. Za těchto podmínek by se projekt teoreticky zaplatil za pár let a ještě by zbyly desítky milionů pro obce.

Ale stačilo pár měsíců a je zřejmé, že ceny jsou a budou na úplně jiné úrovni:

  • V dnešní době se ceny garantované elektřiny ze stabilních zdrojů prodávají na rok 2026 okolo 125 eur (3125 Kč) za megawatthodinu. Dodávky energie z větru jsou pohyblivé a výkupní ceny jsou proto o něco nižší, tzv. spotové.Je tedy zřejmé, že kalkulovat s jakoukoliv vyšší cenou je zcela nepoctivé a nerealistické. A kdo si v současné době dovolí slibovat podobné zázračné zisky, musí moc dobře vědět, že tyto sliby nedokáže naplnit.

Ceny elektřiny, se kterými kalkuluje konkurence, by způsobily pád ekonomiky

Dalším důvodem, proč je nezodpovědné kalkulovat s přepálenými cenami energií, je holý fakt, že ceny, podle kterých jsou kalkulovány konkurenční nabídky, by způsobily pád ekonomiky. Stát navíc musí elektřinu při extrémně vysokých cenách dotovat, což by dlouhodobě nevydržel.

Situace se stabilizuje, proto pro obce připravujeme novou nabídku 

V současnosti se zdá, že se trh s energiemi stabilizuje. Mezinárodní situace sice nadále představuje určité riziko, Evropa je však mnohem lépe připravená než před půl rokem.

„Stabilizovaná situace nám umožnila se na nabídku pro obce a místní komunity podívat znovu optikou výkupních cen a investičních nákladů, které v tuto chvíli můžeme s dostatečnou mírou jistoty pro rok 2026 a dále do budoucna předpokládat. O upravených nabídkách budeme s obcemi jednat,“ uzavírá Lužová.